مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور

 

۱- انتخاب کشور

گام نخست برای ادامه تحصیل در خارج از کشور انتخاب کشور مناسب و همسو با  شرایط و روحیه دانشجو می باشد. چیزی  که هر دانشجو باید پیش  از انتخاب کشور مقصد خود بداند شرایط تحصیلی، نحوه  اخذ ویزای تحصیلی، قوانین کشور مقصد ، وضعیت جوّی ، فرصت های شغلی، فرهنگ و رسوم کشور مقصد (بویژه در برخورد با افراد غیر بومی) است. برای مثال استاندارد بالای مراکزآموزشی، ویژگی های  آب و هوایی، فرهنگ مدرن و پذیرش آسان  افراد خارجی  در قاره امریکای شمالی  موجب گشته  امریکا و کانادا از پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی  محسوب میشوند. اما از سوی دیگر شرایط رقابتی بازار کاردر این کشورها در زمان تحصیل  و بویژه پس از پایان تحصیل در آمریکا و کانادا و نیز شرایط سخت و برخورد سلیقه ای با دانشجویان  ایرانی هنگام  صدور ویزای تحصیلی در سفارتخانه ها و کنسولگری ها را می توان از موانع تحصیل در  این کشور ها برشمرد.

 بهتر است  دانشجویان حداقل یک سال پیش از پایان مقطع تحصیلی خود در ایران و یا یک سال پیش از تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور ، با کسب اطلاعات دقیق و از منابع موثق (وبسایت های رسمی وزارت کشور ، سفارت خانه در ایران و دانشگاه های معتبر و مشاوره با افراد مجرب در امر تحصیلات بین المللی ) مقصد نهایی خود را انتخاب کنند.

همچنین توصیه می شود دانشجویان از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به مقصد چند کشور متفاوت اجتناب نمایند. چون این امر  منجر به عدم  تمرکز بر برنامه تحصیلی و کاهش شانس موفقیت در فرآیند اخذ پذیرش متناسب  با شرایط فرد خواهد شد.

 

۲- انتخاب رشته و دانشگاه

در کشور های توسعه یافته و پیشرفته تعداد دانشگاه ها و موسسات مالی زیاد و گستره وسیعی از رشته ها و گرایش های تحصیلی وجود دارد. دانشجویان باید با در نظر گرفتن علاقه، اولویت ها و شرایط خود رشته مورد نظر خود را پیدا کنند و متعاقب آن دانشگاه ها و مراکز علمی ارائه دهنده آن رشته را شناسایی کرده و برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام نمایند. در زمان انتخاب و مراجعه به دانشگاه به نکاتی همچون  زمان پذیرش(ترم و سال تحصیلی)،مدارک مورد نیاز، مهلت ارسال مدارک، و چگونگی پیگیری فرآیند و نتیجه نهایی دقت کنید.

انتخاب رشته و دانشگاه مناسب باید  با صرف زمان و حوصله صورت گیرد. امروزه آگاهی از  استاندارد های دانشگاه ها و آشنایی با نحوه مراجعه به هر دانشگاه و ارتباط با استاد و دپارتمان تا حد زیادی از طریق مراجعه به وبسایت دانشگاه امکانپذیر است.

از آنجا که هر فرد شرایط و مقتضیات مخصوص به خود را دارد، اخذ پذیرش توسط سایرین و یا گرفتن منبع مالی توسط ایشان از دانشگاه ها را مبنای تصمیم گیری خود قرار ندهید.

در مقطع دکترا یافتن استاد راهنما با زمینه کاری مرتبط با پروپوزال دانشجو و تبادل نظر در مورد پروپوزال پیشنهادی دانشجو از مهمترین و اساسی ترین عوامل موفقیت و اخذ پذیرش و حتی دریافت بورسیه و کمک هزینه زندگی در کشور مقصد است.

 

۳-ارتقاء مهارتهای  زبان

پس  از انتخاب کشور مقصد  ، دانشجو باید تحقیق کنید دانشگاه ها و موسسات آموزشی  کشور مقصد تسلط به چه زبانی رادر چه سطحی را بعنوان پیش نیاز ورود دانشجویان در نظر گرفته اند.سپس به تقویت خود به منظور تسلط بر  مهارت های زبان مزبور بپردازند. معمولا” هر کشور تسلط متقاضیان بر زبان رسمی آموزشی کشور خود را یک مزیت یا  اولویت برای تحصیل تلقی می کند و  بنابراین شانس  پذیرش دانشجویان خارجی تنها در شرایطی بالا می رود که بر زبان مورد نظر تسلط داشته باشند.در اکثر موارد   دانشجویان باید در آزمون های بین المللی زبان (Goethe, TOEFL, IELTS) شرکت و مدرکی دالّ بر موفقیت با نمره مطلوب را به دانشگاه مورد نظر ارائه نمایند.

برای نمونه اگر دانشگاه های  امریکا یا کانادا مقصد شما هستند با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظرتان پیش  از اقدام به اخذ پذیرش، زبان انگلیسی خود را تا حدی ارتقا دهید که بتوانید در  آزمون ” تافل ” (TOEFL) حدنصاب مورد نیاز را کسب نمایید. یا چنانچه مایل به تحصیل در  کشورهایی همچون آلمان و اتریش هستید ، باید زبان آلمانی را فرا گرفته و  نمره مورد نظر در  آزمون زبان آلمانی “گوته” (Goethe) را کسب نمایید.

توجه داشته باشید  اگر چه زبان انگلیسی فراگیرترین زبان دنیاست اما در کشور هایی که زبان اول آنها انگلیسی نمی باشد (آلمان ، اتریش، ایتالیا و امثال آن ) دانشجویان حتی با دارا بودن مدارک معتبر در زیبان انگلیسی ،باید بر زبان رسمی آن کشور تسلط داشته باشند تا بدین ترتیب شانس پذیرش خود در دانشگاه ها و موسسات آموزشی آن کشور افزایش دهند.اما در صورت تسلط کافی به زبان اول آن کشور تعداد رشته ها و دانشگاه ها و نیز شانس اشتغال در حین تحصیل خود را به مراتب ارتقا خواهد داد. در مطالب بعدی حتماً به تفسیر در مورد زبان های مختلف ، شرایط پذیرش ، سطوح مورد نیاز دانشگاه ها و …  خواهیم پرداخت.

 

۴-پیش نیاز های علمی

دانشجویان هدفمند  پیش  از رسیدن به زمان اخذ پذیرش تلاش میکنند که پیش نیازهای علمی دانشگاه های کشور مقصد را شناسایی و معلومات و مدارک خود را به حد مطلوب برسانند.در دانشگاه های بین المللی در سطح جهان  برای هر رشته ای دانش و سطح علمی معینی برای رشته مربوطه تعریف شده است.در اکثر موارد دانشجویان  برای تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا باید در آزمون های ورودی مورد نیاز برای رشته های مختلف شرکت و حداقل نمره مطلوب را کسب نمایند. همچنین رزومه مناسبی در زمینه نگارش مقالات “آی اِس آی” (ISI) ، شرکت در کنفرانس ها و همایش های بین المللی مربوط و … داشته باشند تا بتوانند با سایر متقاضیان در پذیرش رقابت نمایند.

 

۵-تهیه مدارک

 دانشگاه های خارجی در هر مقطع تحصیلی کم و بیش مدارک تحصیلی و علمی یکسانی را  از دانشجو ها میخواهند.

ترجمه رسمی ریزنمرات و دانشنامه نهایی آخرین مقطع تحصیلی

ترجمه رسمی توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاهی

ترجمه رزومه تحصیلی

ترجمه انگیره نامه

ترجمه پروپوزال (مخصوص رشته دکتری)

ترجمه پورتفولیو (مخصوص رشته های هنر)

 

۶-مرحله ششم

یکی از مهم ترین مراحل  اخذ پذیرش تحصیلی تکمیل فرم پذیرش است.  ارائه اطلاعات دقیق ، کامل و انتخاب رشته مناسب با رشته پیشین و همچنین نحوه ارسال فرم از نکات مهم در این قسمت است. این فرم ها معمولا در وبسایت دانشگاه ها یافت میشود. که بعضاً به صورت آنلاین و یا باید بصورت کاغذی تکمیل شوند. برخی دانشگاه ها برای بررسی شرایط تحصیلی و احراز صلاحیت متقاضی برای صدور پذیرش هزینه دریافت میکنند ، که معمولاٌ بین ۵۰ تا ۲۰۰ دلار متغیر است و فقط از طریق کارت های اعتباری معتبر قابل پرداخت می باشد.

 را در کشور مقصد انتخاب و اقدامات لازم را طبق روال اعلام شده از طرف دانشگاه انجام میدهد.

 

۷- ارسال ترجمه رسمی مدارک

تمامی مدارکی که در مرحله پنجم به آن اشاره شد بنا به رشته و مقطع تحصیلی باید برای دانشگاه ارسال شوند. این امر می تواند از طریق آنلاین و یا پست انجام گیرد. توجه فرمایید ارسال و دریافت مدارک شما از طرف دانشگاه به هیچ عنوان دلیلی برای اخذ پذیرش و قبولی در دانشگاه نمی باشد . این مرحله فقط به منظور ارزیابی اولیه دانشجو برای تطبیق با شرایط ورود به رشته مورد نظر می باشد.

بعد از ارسال و گرفتن تاییدیه دریافت مدارک شما می بایستی به صورت دوره ای با دانشگاه و منابع اطلاعاتی (ایمیل، استاد راهنما، تلفنی ) فرآیند پذیرش را چک کنید. در مواردی دانشگاه مدارک تکمیلی بیشتر و یا سوالاتی از دانشجو دارد که باید در زمان مقرر به آن رسیدگی شود. مصاحبه برای سنجش مهارت زبانی و علمی دانشجو (اکثراً در مقطع دکترا) از دیگر نکات احتمالی بعد از ارسال مدارک است که باید به آن توجه کرد.

 

۸- اقدام برای ویزا

در نهایت بعد از تایید تمام مدارک دانشجو و صدور نامه پذیرش توسط دانشگاه، دانشجو می بایستی برای اخذ ویزا و مقدمات سفر اماده شود. مرحله ویزا از کلیدی ترین قسمت های فرایند اعزام شما می باشد. از جمله کارهایی که فرد باید در این مرحله انجام دهد می توانیم به :

تعیین وقت سفارت – پرداخت هزینه وقت مصاحبه

تکمیل فرم ویزا مربوط

ارائه مدارک مربوط به اسکان در بدو ورود

تهیه مدارک تمکن مالی (حساب بانکی)

اسناد و مدارک هویتی

ارائه مدارک حامی مالی در زمان تحصیل

ارائه مدارک و دلایل مستند و موثق بازگشت به کشور

پرداخت هزینه ویزا